Program osłonowy

Od 1 maja 2020 roku mieszkańcy jedno i dwuosobowych gospodarstw domowych, dla których wzrost opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi stanowił będzie zbyt duże obciążenie będą mogli liczyć na wsparcie finansowe samorządu. Rada Gminy Kolbudy podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia „Gminnego programu osłonowego dla mieszkańców Gminy Kolbudy w zakresie zmniejszenia odpłatności za gospodarowanie odpadami komunalnymi zbieranymi w sposób selektywny”.

 

Od 1 listopada br. więcej osób będzie mogło skorzystać z „Gminnego programu osłonowego dla mieszkańców Gminy Kolbudy w zakresie zmniejszenia odpłatności za gospodarowanie odpadami komunalnymi zbieranymi w sposób selektywny”. Rada Gminy Kolbudy przyjęła poprawki dotyczące kryteriów uprawniających mieszkańców do skorzystania z ulg przy opłatach za śmieci. Nowe, przyjęte jednomyślnie, regulacje wejdą w życie 1 listopada br.

Dzięki zmianom wprowadzonym do - przyjętej w marcu br. uchwały - osobami uprawnionymi do skorzystania ze wsparcia w ramach Programu będą właściciele nieruchomości położonych na terenie Gminy Kolbudy, których dochód w przypadku:

  • gospodarstwa jednoosobowego – nie przekracza 4 206 zł „na rękę” (dotychczas 3 505 zł)
  • gospodarstwa dwuosobowego – nie przekracza 6 336 zł „na rękę” (dotychczas 5 280 zł)

Wysokość wsparcia dla właścicieli nieruchomości spełniających powyższe kryterium finansowe uzależniona będzie od zużycia wody w gospodarstwie domowym.

W przypadku gospodarstwa jednoosobowego osoba otrzymująca „na rękę” nie więcej niż 4 206 zł i zużywająca do 4 metrów sześciennych wody za odbiór odpadów komunalnych zapłaci 40 złotych miesięcznie (lub mniej - w zależności od metrażu lokalu).

Mieszkająca samotnie osoba zarabiająca „na rękę” nie więcej niż 4 206 zł, która zużywa wodę w przedziale od 4 do 8 metrów sześciennych, miesięcznie zapłaci za wywóz śmieci 60 złotych (lub mniej - w zależności od metrażu lokalu).

Również 60 złotych (lub mniej - w zależności od metrażu lokalu) zapłaci gospodarstwo dwuosobowe, którego miesięczne zużycie wody jest mniejsze lub równe 8 metrów sześciennych, a dochód nie przekracza 6 336 zł „na rękę”. 

Maksymalna stawka dla gospodarstw jednoosobowych zużywających do 4 metrów sześciennych wody wyniesie więc 40 zł. A najwyższa opłata dla gospodarstw jedno i dwuosobowych, które zużywają do 8 metrów sześciennych wody miesięcznie nie przekroczy 60 złotych.

W uzasadnieniu przyjętej przez Radę Gminy Kolbudy uchwały nowe kryteria pozwolą na objęcie Programem większej liczby mieszkańców. Postulaty sugerujące zwiększenie kryterium dochodowego uprawniającego do skorzystania z Programu kierowali do władz samorządowych mieszkańcy gminy. Osoby kontaktujące się z urzędem wnioskowały również o zwiększenie do 8 metrów sześciennych limitu zużycia wody w gospodarstwach jednoosobowych, jako kryterium uprawniającego do ubiegania się o wsparcie.

Pomoc finansowa w ramach Programu, tak jak dotychczas, udzielana będzie na wniosek, do którego dołączyć będzie trzeba dokumenty potwierdzające spełnienie kryteriów przyznania wsparcia (m.in. kopię trzech ostatnich faktur dokumentujących zużycie wody w gospodarstwie domowym oraz zaświadczenie o dochodach). Oprócz kryteriów dochodowych warunkiem uprawniającym do skorzystania z Programu jest również terminowe wnoszenie opłat za gospodarowanie odpadami oraz ich selektywna zbiórka.

Nowe kryteria będą stosowane w przypadku wniosków złożonych w ramach Programu przed 1 listopada, lecz jeszcze nie rozpatrzonych. Decyzje wydane przed wejściem w życia uchwały będą mogły być zmienione w trybie ustawy o pomocy społecznej.

wniosek_o_przyznanie_zasilku_celowego_na_oplaty_za_gospodarowanie_odpadami_komunalnymi_zbieranymi_w_sposob_selektywny.docx

Informacje o dokumencie:
  • Informację wprowawdził(a) do BIP: Piotr Frost
  • Data udostępnienia w BIP: 2020-11-09 13:32:08
  • Informacja zaktualizowana przez: Piotr Frost
  • Data ostatniej aktualizacji: 2021-07-13 10:25:31
  • Liczba odsłon: 267
  • Historia dokumentu:

[Liczba odsłon: 173519]

przewiń do góry