Pomoc dla osób niepełnosprawnych
Rejestracja pod numerem telefonu: 572 689 954 lub na www.np.ms.gov.pl
Osoby, które ze względu na niepełnosprawność ruchową nie są w stanie przybyć do punktu lub osoby doświadczające trudności w komunikowaniu się mogą otrzymać poradę przez telefon lub przez Internet. Bliższe informacje pod numerem podanym do zapisów.
Z porad może skorzystać każda osoba fizyczna, której nie stać na odpłatną pomoc prawną i która złoży stosowne oświadczenie, w tym osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą niezatrudniająca innych osób w ciągu ostatniego roku – taka osoba składa dodatkowe oświadczenie.
Porady pedagogiczne i psychologiczne dla rodziców / opiekunów dzieci z niepełnosprawnością
Dla mieszkańców powiatu gdańskiego, spotkanie z pedagogiem/psychologiem wymaga wcześniejszego umówienia.
Szkoła Podstawowa Specjalna w Warczu
Warcz 6, 83-041 Mierzeszyn
Wtorek 13:00 – 15:30
tel. 58 682 81 91
Porady z zakresu doradztwa zawodowego dla dzieci z niepełnosprawnościami oraz dla ich rodziców / opiekunów
Dla mieszkańców powiatu gdańskiego, spotkanie z pedagogiem/psychologiem wymaga wcześniejszego umówienia
Szkoła Podstawowa Specjalna w Warczu
Warcz 6, 83-041 Mierzeszyn
Poniedziałek 14:30 – 15:30
tel. 58 682 81 91
Nieodpłatne poradnictwo w Powiecie Gdańskim, o której mowa w art. 8a ustawy z dnia 5 sierpnia 2015r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej.
Program opaska medyczna z funkcją teleopieki w Gminie Kolbudy
Program ten skierowany jest do osób niepełnosprawnych (których niepełnosprawność została potwierdzona odpowiednim orzeczeniem) będących mieszkańcami gminy Kolbudy, u których występuje problem zmniejszającego się poziomu samodzielności oraz wzrasta prawdopodobieństwo zdarzeń nagłych (upadki, udary itp.).
Opaska medyczna jest usługą dającą możliwość całodobowego wezwania pomocy w przypadku zagrożenia życia, zdrowia lub bezpieczeństwa.
Przycisk życia znajdujący się w nadajniku (w formie opaski na rękę) umożliwia kontakt z ratownikiem. W ten sposób zwiększa on poczucie bezpieczeństwo osób o ograniczonej samodzielności.
W celu skorzystania z usługi należy skontaktować się z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Kolbudach, ul. Staromłyńska 1 lub pod numerem telefonu: 58 682 72 89 wew.10.
Wszelkie koszty związane z korzystaniem z tego systemu pokrywane są przez GOPS w Kolbudach.
"Dostępne mieszkanie" dla osób niepełnosprawnych
Przypominamy o uruchomieniu modułu „Dostępne mieszkanie” w ramach programu „Samodzielność-Aktywność-Mobilność” realizowanego przez samorządy powiatowe we współpracy z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Szczegóły programu oraz wniosek wraz załącznikami dostępny pod adresem: www.sow.pfron.org.pl
Rejestr placówek zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku
Wojewoda Pomorski prowadzi, na podstawie art. 22 pkt 4 i art. 67 ust. 3 Ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2021 r. poz. 2268, z późn. zm.) Rejestr placówek zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku, w tym prowadzonych na podstawie przepisów o działalności gospodarczej.
Poniżej załączono, możliwy do przeglądania i pobrania, aktualny wykaz placówek znajdujących się w Rejestrze placówek zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku.
Wypożyczalnia technologii wspomagających dla osób z niepełnosprawnością
Kto może wypożyczyć sprzęt
Każdy, kto:
-
ma ważne orzeczenie o niepełnosprawności (czyli orzeczenie wydawane dzieciom do 16 roku życia) lub orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie równoważne,
-
w ciągu 12 miesięcy przed dniem przed dniem złożenia wniosku o wypożyczenie technologii wspomagającej nie otrzymał ze środków PFRON albo NFZ dofinansowania na zakup takiej samej technologii wspomagającej jak ta, którą chce wypożyczyć.
Jeśli jednak:
-
Twój stan zdrowia pogorszył się na tyle, że nie możesz korzystać z kupionego wcześniej sprzętu lub urządzenia albo w wyniku zdarzeń losowych go utraciłeś (np. kradzież, zniszczenie) – możesz zwrócić się do Centrum informacyjno-doradczego dla osób z niepełnosprawnością (CIDON) przy oddziale wojewódzkim PFRON. Jeśli opinia CIDON będzie pozytywna, będziesz mógł złożyć wniosek o wypożyczenie technologii wspomagającej.
- Informację wprowawdził(a) do BIP: Katarzyna Gachowska
- Data udostępnienia w BIP: 2024-09-28 20:53:03
- Informacja zaktualizowana przez: Katarzyna Gachowska
- Data ostatniej aktualizacji: 2024-09-29 17:31:16
- Liczba odsłon: 66
- Historia dokumentu: