Świadczenia pomocy społecznej dla obywateli Ukrainy
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kolbudach informuje, że obywatele Ukrainy mieszkający na terenie gminy Kolbudy, którzy przybyli do Polski po dniu 24 lutego 2022 r., i którym nadany został nr PESEL są uprawnieni do świadczeń pomocy społecznej w formie pieniężnej i niepieniężnej.
Obecnie można składać wnioski o jednorazowy zasiłek pieniężny w wysokości 300,00 zł na osobę.
Do wniosku prosimy dołączyć podpisaną klauzulę zgody, klauzulę informacyjną RODO oraz pomoc doraźną w formie zasiłku na zakup gorącego posiłku dla dziecka w szkole lub w przedszkolu.
Powyższe wnioski można składać w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kolbudach, ul. Staromłyńska 1. Inne formy pomocy rozpatrywane są indywidualnie.
Jednocześnie informujemy, że wypłata świadczeń wychowawczych 800+ w kwocie 800,00 zł /msc na dziecko od dnia 01.01.2022 r. realizowana jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wnioski o świadczenie wychowawcze przyjmowane są przez ZUS wyłącznie w formie elektronicznej. Wymagane jest posiadanie numeru konta bankowego.
Świadczenia rodzinne dla obywateli Ukrainy
Zgodnie z art. 26 ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz.U. z 2023 r., poz. 103 ze zm.) obywatelom Ukrainy przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wraz z dziećmi, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest uznawany za legalny na podstawie art. 2 ust. 1 w/w ustawy, przysługują świadczenia rodzinne odpowiednio na zasadach i w trybie określonych w ustawie z dnia 28 listopada 2003r. o świadczeniach rodzinnych (tekst jednolity Dz.U z 2024 r. poz. 167 ze zm.), z wyłączeniem warunku posiadania karty pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy”.
Ustalając prawo do świadczeń rodzinnych uzależnionych od kryterium dochodowego, przy ustalaniu dochodu rodziny w przeliczeniu na osobę nie uwzględnia się członka rodziny, który, zgodnie z oświadczeniem osoby ubiegającej się o te świadczenia, nie przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Obywatelowi Ukrainy przebywającemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, którego pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest uznawany za legalny na podstawie art. 2 ust. 1, prawo do świadczeń rodzinnych, ustala się, począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek, nie wcześniej niż od miesiąca, w którym obywatel ten został wpisany do rejestru Straży Granicznej, a w przypadku świadczeń przysługujących na dziecko – również dziecko zostało wpisane do tego rejestru. Wniosek o przyznanie świadczeń rodzinnych zawiera numer PESEL wnioskodawcy oraz, jeżeli występuje, rodzaj, serię i numer dokumentu stanowiącego podstawę przekroczenia granicy, a w przypadku świadczeń przysługujących na dziecko – numer PESEL dziecka oraz, jeżeli występuje, rodzaj, serię i numer dokumentu stanowiącego podstawę przekroczenia granicy.
Jeżeli obywatel Ukrainy przybył legalnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie od dnia 24 lutego 2022 r. do dnia określonego w przepisach i deklaruje zamiar pozostania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jego pobyt na tym terytorium uznaje się za legalny w okresie 28 miesięcy licząc od dnia 24 lutego 2022 r. Za legalny uznaje się także pobyt dziecka urodzonego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez matkę, która jest osobą określoną w zdaniu pierwszym, w okresie dotyczącym matki.
Punkt informacyjno-doradczy Wojewody Pomorskiego dla osób, które opuściły Ukrainę w związku z konfliktem zbrojnym
Dla kogo: dla obywateli Ukrainy, którzy wjechali do Polski po 23 lutego 2022 r. , a także obywateli krajów trzecich, którzy wjechali na terytorium Polski z Ukrainy i chcą uregulować status pobytowy
W czym pomagamy: w zagadnieniach prawnych i procedurach administracyjnych związanych z legalizacją pobytu w Polsce
Adres: Gdańsk, ul. Wały Piastowskie 1 („Zieleniak”)
Godziny otwarcia: od godz. 8 do 16 (poniedziałek, środa, czwartek, piątek), od godz. 8 do 18 (wtorek)
Infolinia: 58 30 77 160 i 59 84 68 522 (dodatkowa infolinia dla osób mieszkających w Słupsku i okolicach)
e-mail: ukraina.pomorskie@gdansk.uw.gov.pl
Legalność pobytu
Na mocy przepisów Rady Unii Europejskiej, na terenie UE, legalnie do czasu możliwości powrotu do kraju pochodzenia w bezpiecznych i trwałych warunkach mogą przebywać:
- obywatele Ukrainy mieszkający w Ukrainie przed 24 lutego 2022 r.,
- bezpaństwowcy lub obywatele innych państw, którzy korzystali z ochrony międzynarodowej w Ukrainie
- członkowie rodzin tych osób
Podstawa prawna: decyzja wykonawcza 2022/382 z dnia 4 marca 2022 r. stwierdzająca istnienie masowego napływu wysiedleńców z Ukrainy w rozumieniu art. 5 dyrektywy 2001/55/WE i skutkująca wprowadzeniem tymczasowej ochrony.
Na mocy przepisów ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa:
przepisy pozwalają na legalny pobyt w Polsce (aktualnie do 24 sierpnia 2023 r.), wykonywanie legalnej pracy oraz uprawniają do posiadania dokumentu elektronicznego
Uwaga! Rozwiązania prawne mogą się zmienić. Korzystaj z wiarygodnych źródeł informacji.
Numer PESEL i Profil Zaufany
Jeżeli nie posiadasz nadanego polskiego numeru PESEL oraz profilu zaufanego – złóż wniosek!
Jak otrzymać numer PESEL?
- idź do dowolnego urzędu miasta lub gminy
- wypełnij i podpisz wniosek
- złóż odciski linii papilarnych
- odbierz potwierdzenie złożenia wniosku
Co jest potrzebne:
- wniosek (zawiera m.in.: imię i nazwisko, datę i miejsce urodzenia, kraj urodzenia i obywatelstwo, datę wjazdu do Polski, ukraiński numer identyfikacyjny - jeśli posiadasz).
- dokument tożsamości i dokumenty potwierdzające dane zawarte we wniosku (ewentualnie)
- zdjęcie o wymiarach 35 x 45 mm (takie samo jak do dowodu osobistego czy paszportu).
Pamiętaj! Uzyskanie numeru PESEL jest bezpłatne.
Jak uzyskać profil zaufany?
idź do dowolnego urzędu miasta lub gminy, np. tego w którym złożyłeś wniosek o numer PESEL
Co jest potrzebne:
- sprawny telefon komórkowy z numerem polskiego operatora (musisz być wyłącznym użytkownikiem tego numeru)
- adres poczty e-mail, której używasz
DIIA.PL – elektroniczny dokument wydawany obywatelom Ukrainy
Osoba przebywająca legalnie na terytorium Polski (na podstawie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa), posiadająca numer PESEL oraz profil zaufany może skorzystać z aplikacji mObywatel i dokumentu elektronicznego Diia.pl.
Dokument Diia.pl - spełnia rolę dokumentu pobytowego służącego, wraz z ważnym dokumentem podróży, do przekraczania granicy zewnętrznej UE.
Aplikacja mObywatel jest bezpłatna. Jej wydawcą jest Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Można ją pobrać w oficjalnych sklepach App Store i Google Play.
Jak korzystać z aplikacji mObywatel i dokumentu Diia.pl?
- zapoznaj się z regulaminem i polityką prywatności aplikacji
- aktywuj aplikację korzystając z loginu i hasła wydanego dla profilu zaufanego
- jeśli zapomniałeś hasła do profilu zaufanego, możesz go odzyskać podając swoją nazwę użytkownika lub adres e-mail
- więcej informacji: https://www.gov.pl/web/mobywatel-w-aplikacji/ua
Szukasz pomocy i wsparcia?
Chcesz wiedzieć więcej – zadzwoń:
- 58 30 77 160 (infolinia dla osób mieszkających w województwie pomorskim)
- 59 84 68 522 (dodatkowa infolinia dla osób mieszkujących w Słupsku lub jego okolicach)
Chcesz wiedzieć więcej – przyjdź:
- do punktu informacyjno-doradczego Wojewody Pomorskiego – Gdańsk, ul. Wały Piastowskie 1 („Zieleniak”)
- godziny otwarcia punktu: od godz. 8 do 16 (poniedziałek, środa, czwartek, piątek), od godz. 8 do 18 (wtorek)
- Informację wprowawdził(a) do BIP: Katarzyna Gachowska
- Data udostępnienia w BIP: 2022-03-25 08:27:04
- Informacja zaktualizowana przez: Katarzyna Gachowska
- Data ostatniej aktualizacji: 2024-09-29 16:46:38
- Liczba odsłon: 972
- Historia dokumentu: